היפנוזה רפואית

פרופ׳ עמוס קדר
רופא בכיר במרכז טל לרפואה אונקולוגית אינטגרטיבית ומורשה להיפנוזה רפואית (מטעם משרד הבריאות).

 

היפנוזה רפואית מוגדרת כטיפול גוף-נפש. יש הטוענים שקיימת עדות על השימוש בהיפנוזה רפואית בעת העתיקה ומצביעים על כתובת, שמתארת תופעות דמויות היפנוזה, על מצבה מצרית מתקופת שלטונו של רעמסס השני לפני 3000 שנה. המילה היפנוזה נטבעה על ידי ג'יימס ברייד בשנת 1841 ונגזרת מהמילה היוונית שינה. היום אנחנו יודעים שהיפנוזה אינה מצב של שינה ומטופל במצב היפנוטי מודע מאוד לסביבה.

היפנוזה היא מצב של רגיעה ממוקדת. זה מצב שאנחנו חווים לעיתים קרובות בכל פעם שאנחנו חולמים בהקיץ, קוראים ספר מרתק או רואים סרט מקסים. המהפנט הרפואי מנצל את המצב הזה לעזור למטופל. כאשר מטופל נכנס להיפנוזה רפואית, מתרכזת תשומת הלב שלו במטרה הטיפולית, בעוד הסביבה ופרטים פחות רלוונטיים לטיפול, מקבלים חשיבות משנית. כלומר, במצב היפנוטי יש למטופל תשומת לב סלקטיבית והוא מסוגל להתרכז בעוצמה במחשבה, בזיכרון או בתחושה ספציפיים, ללא הסחת דעת.

היפנוזה דורשת שיתוף פעולה מצד המטופל. אין אפשרות לכפות על המטופל לעשות משהו בניגוד למצפונו או לעשות משהו שהוא לא היה עושה ללא ההיפנוזה. בתהליך ההיפנוזה הרפואית, לומד המטופל איך להיכנס למצב היפנוטי ואיך להשתמש במצב הזה להשגת מטרות שהוא מעוניין בהן. מקובל לומר שכל היפנוזה היא למעשה היפנוזה עצמית.

חולי סרטן משתמשים בהיפנוזה על מנת להקל על כאב, להפחית חרדה, להקל על בחילות והקאות ולהקל על גלי חום כתוצאה מטיפול הורמונאלי. אפשר גם להשתמש בהיפנוזה להפסקת עישון ולהורדה במשקל.

מידת הכניסה להיפנוזה תלויה ביכולת האישית של כל אדם ואדם. עם זאת יצוין שאין קשר בין עומק ההיפנוזה ובין היכולת להשיג את המטרה הטיפולית. היכולת לשפר את המצב תלויה בעיקר במוטיבציה של המטופל. ככל שהמטופל מבין יותר את התהליך ההיפנוטי וככל שהוא מעוניין יותר לעשות שינוי, ככה ישתפרו התסמינים שלו.

ההיפנוזה נחשבת טיפול בטוח כאשר היא נעשית על ידי מהפנט מוסמך ובמקביל לטיפול רפואי סטנדרטי. לעיתים רחוקות חווה המטופל מצבי רוח, מיחושים גופניים, או שיחזור ספונטני של חוויות מהעבר. כל אלה דורשים התייחסות טיפולית מתאימה. בחולים עם מחלות פסיכיאטריות יש צורך בשיתוף פעולה הדוק עם הפסיכיאטר המטפל כדי למנוע החמרה אפשרית במצבם כתגובה לטיפול בהיפנוזה.

בישראל קיים חוק מיוחד, חוק ההיפנוזה. חוק זה אוסר על היפנוזה בידורית ומתיר אותה רק למטרות טיפול רפואי, אבחון או טיפול פסיכולוגי, או מחקר מדעי. מורשים לעסוק בהיפנוזה רופאים, רופאי שיניים ופסיכולוגים לאחר לימוד בתכנית מאושרת ועמידה בבחינות משרד הבריאות.