האם יוגה יעילה לטיפול בכאבים?

מחקר הסוקר באופן שיטתי מחקרים קליניים אקראיים

משמעות המילה 'יוגה' בעברית היא איחוד ואכן היוגה הינה שיטת טיפול פרטנית הנעשית לרוב בקבוצות ומטרתה היא איחוד, שילוב, של גוף ונפש, דרך פעילות גופנית. בתרגול יוגה מבצעים אסאנות, תנוחות יוגה, שמטרתן לנשום לתוך מרכזי האנרגיה בגופנו בכדי לשחרר אנרגיה תקועה ולהגיע לאיזון של הגוף. התנוחות משתנות בהתאם לבעיה הגופנית ובהתאם לרמתו של המתאמן.

למתעניינים בסדנאות יוגה במרכז טל כנסו ללינק.

ארבעה חוקרים מ- Peninsula Medical School, University of Exeter ,בבריטניה, חקרו את השפעתו של תרגול יוגה על כאב פיזי. לצורך המחקר לא נעשתה הבחנה בין סוגי כאב.

החוקרים השתמשו בשבעה מאגרי מחקרים במטרה למצוא קשר ישיר בין תרגול יוגה וכאב. מתוך המאגרים נמצאו עשרה מחקרים שעמדו בקריטריונים של החוקרים:

1. מחקר קליני מבדל – שימוש בקבוצת ניסוי ובקבוצת ביקרות

2. שימוש בשאלונים בעלי סולם של עד 5 תשובות

3. ללא מדרוג של סוגי כאב

בכל המחקרים נבדקה קבוצה שסבלה מכאב ותרגלה יוגה וקבוצה שנייה שסבלה מכאב ולא תרגלה. הנחקרים התבקשו למלא שאלון ותשובות הנחקרים, מכלל המחקרים, הם שנבדקו במחקר הנוכחי.

מהמחקר עולה כי בתשעה מתוך עשרה מחקרים הורגשה הקלה משמעותית בכאב באמצעות תרגול יוגה ובמחקר אחד מתוך העשרה לא הורגש הבדל משמעותי. נתון זה אינו חד משמעי אבל בהחלט מציג את היוגה כפוטנציאלית לטיפול בהפחתת כאב והנתון מאפשר לנו להיות אופטימיים. מחקרים נוספים , כמובן, יוכלו לשפוך אור בהיר יותר על הנושא, אבל אין ספק שליוגה ישנה השפעה חיובית על הפחתת כאב.

למאמר המלא כנסו ללינק