שימוש בתוספים נוגדי חמצון לאחר אבחון סרטן השד

נוגדי חמצון (אנטי- אוקסידנטים) הינם חומרים המסייעים לגוף "להילחם" ברדיקלים חופשיים הפוגעים בגוף שלנו וגורמים בין השאר להאצת תהליכי הזדקנות, מחלות לב וכלי דם, סרטן, פגיעה בראייה, פגיעה בתפקוד המוח ועוד. רדיקלים חופשיים של חמצן הינם תוצר לוואי של חמצן שאנו נושמים בשילוב עם גורמים חיצוניים לא בריאים כגון עשן סיגריות, קרינה ושימוש בחומרים כימיים מסוגים שונים. נוגדי החמצון מנטרלים את השפעתם של הרדיקליים החופשים ומאפשרים לגוף לחזור לפעילות תקינה ומאוזנת.

נוגדי חמצון ניתן למצוא בעיקר בפירות וירקות וניתן אפילו למצוא אותם בקפה. לקריאה נוספת בנושא ניתן להיכנס לכתבה הבאה.

מחקר קליני בדק נשים חולות סרטן השד בשלב המיידי שלאחר אבחון המחלה. במחקר נבדקה השפעתם של נוגדי חמצון על תהליך הריפוי והתמותה של החולות תוך שימוש בנוגדי חמצון מסוגים שונים.

הרקע למחקר:

כמו בכל טיפול אינטגרטיבי קיים חשש כי הטיפול המשלים יעכב או יפריע לטיפול הרפואי הקונבנציונלי. הפרעה כזו יכולה לגרום לכך שהחולה לא יחלים כראוי או להישנות של המחלה בשלב מאוחר יותר בחיים.

שיטת המחקר:

החוקרים ביקשו לבדוק את הקשר בין נוגדי חמצון לאחר אבחון סרטן השד כתופעה נרחבת באוכלוסייה. במהלך המחקר נבדקו 2264 נשים בשלבים שונים לאחר אבחון המחלה בגופן. הנשים שהשתתפו במחקר נמצאו בשלב מוקדם של המחלה בין השנים 1997 – 2000 ועד שנתיים לאחר האבחון. במחקר נעשה שימוש בנוגדי חמצון מסוגים שונים כאשר נבדקה האפשרות להישנות המחלה ואף לתמותה תוך שימוש בחומרים אלו במהלך הטיפול הקונבנציונלי.

תוצאות המחקר:

81% מהנשים שנבדקו השתמשו בנוגדי החמצון. מתוך הקבוצה שנטלה את החומרים נמצא כי שימוש קבוע בויטמין C וויטמין E הוריד את הסיכון להישנות המחלה. כמו כן נמצא כי השימוש בויטמין E הוריד את הסיכון לתמותה מהמחלה. חשוב לציין כי נמצא ששימוש מוגבר בקרוטנואידים קשור לתמותה מוגברת כללית ותמותה מסרטן שד באופן ספציפי.

המסקנה היא שלנוגדי חמצון יש השפעה על טיפול קונבנציונלי בסרטן השד ולכן חשוב לבדוק באילו חומרים נעשה שימוש, כלומר, באילו חומרים ומאכלים אנו מזינים את הגוף שלנו.

לקריאה של המחקר המלא לחצו על הלינק 

*מרכז טל מזכיר כי חשוב להיוועץ עם מומחה בכל הקשור לבניית תכנית תזונה או שינוי שלה. מטרת הפגישה, להאים עבורכם מאכלים שיחזקו את גופכם מצד אחד ומצד שני יתמכו בטיפול הקונבנציונלי עד להחלמה מהמחלה.