שימוש נבון בצמחי מרפא בזמן הטיפול בסרטן

במחקר זה ביקשנו לבדוק כיצד משפיע השימוש בצמחי מרפא, על מטופלות סרטן השד, כאשר הן לא מתייעצות על כך עם הצוות הרפואי שלהן. במחקר נבדקו 269 מטופלות סרטן שד תוך בחינת השפעת ההתייעצות עם רופא אינטגרטיבי בנושא זה.
במחקר נמצא כי 111 מהמשתתפות (41.3%) משתמשות בצמחי מרפא במטרה לטפל במחלה, כאשר לא דווחו על כך לאונקולוג המטפל. מטופלות עם מחלה מתקדמת יותר (גרורתית) היו בעלות נטייה גדולה יותר לדווח על שימוש בצמחי מרפא, כך גם אלו שאימצו שינויים תזונתיים בכדי "להילחם" במחלה (כדוגמא, הימנעות מסוכר, מוצרי חלב או בשר, וכד'), ואלו שהיו בטיפול אצל מטפל ברפואה לא-קונבנציונלית.
במהלך הייעוץ, המליץ הרופא האינטגרטיבי ל-17 נשים להפסיק לאלתר את השימוש בצמחי המרפא שלקחו, זאת בשל תופעות לוואי ישירות (כדוגמא, דימום אפי שיוחס לשילוב של כורכום עם אומגא-3), או מחשש לאינטראקציה שלילית עם הטיפול הכימותרפי (כמו השימוש בצמח היפריקום, שמקטין באופן משמעותי את רמתן בדם ובכך את יעילותם של תרופות רבות). במקביל, המליץ הרופא האינטגרטיבי ל-10 נשים להוסיף תוספי מזון לטיפול הכימותרפי, זאת בכדי להקל על תופעות לוואי של התרופות הקונבנציונליות.
מסקנת המחקר היא שחשוב שמטפולות אונקולוגיות המעוניינות להשתמש בצמחי מרפא יהיו תחת פיקוחו של רופא אינטגרטיבי, המתמצא הן ברפואה קונבנציונלית והן ברפואה משלימה, כולל צמחי מרפא. בכך, ניתנת אפשרות בטוחה למטופלים לשימוש נבון בצמחי מרפא בזמן הטיפול בסרטן.

יעוץ לחולים על השימוש בתוספי מזון לא-צמחיים במהלך טיפול אנטי-סרטני: הצורך בתקשורת רופא-חולה

בסקירה מערכתית (systematic review) אותרו תוספי מזון לא-צמחיים שלהם יעילות במיגור תופעות הלוואי של הטיפול האנטי-סרטני. נמצאו מספר מוצרים שלהם עדויות מחקריות לגבי יעילותם, כמו השימוש בויטמין E, גלוטמין, ואצטיל-L-קרניתין להורדת נוירופתיה היקפית ודלקת בריריות הפה (אפטות). כמו כן, גלוטמין ופרו-ביוטיקה להפחתת שלשולים בעקבות טיפול כימותרפי.