שילוב ההומיאופתיה באונקולוגיה אינטגרטיבית

 

המאמר התפרסם בעיתון Integrative Cancer Therapies, October 1 2017.

מחקר שבוצע במרכז הסרטן בשיבא  ע"י ד"ר נח סמואלס וד"ר יעקב פריד, בהשתתפות ד"ר רענן ברגר, ד"ר מירב בן דוד וד"ר רוני וייצן,  הראה כי ניתן  להhעזר בטיפול הומאופתי כדי להפחית סבל מתופעות לוואי של הטיפולים האונקולוגיים. 

המחקר אשר פורסם בעיתון - INTEGRATIVE CANCER THERAPIES  בדק רטרוספקטיבית את הדיווחים כפי שנרשמו בתיקי המטופלים אשר קיבלו טיפול הומאופתי בין השנים- 2014-2016 במרכז הסרטן. 

124 מטופלים הגיעו למפגש ההומאופתי הראשון שכלל תשאול ומתן מרשם לקניית תרופה הומאופתית בבית מרקחת.

כ- 82 מטופלים דיווחו על  קניה ושימוש בטיפול ההומאופתי כפי שהונחו ע"י ד"ר פריד.

מחצית מהמטופלים היו במהלך טיפול אונקולוגי שכלל כימותרפיה, רדיותרפיה (קרינה), טיפול בתרופות ביולוגיות והורמונליות. היתר הגיעו לטיפול  לאחר סיום הטיפולים האונקולוגיים.

התלונות העיקריות שבגללן פנו המטופלים לטיפול היו - תשישות ועייפות,כאבים-עצביים (נוירופתיה) וכאבים אחרים, סימפטומים במערכת העיכול ככאבי בטן ושלשולים ,גלי חום ,הפרעות שינה, דאגה וחרדה. חלק מהמטופלים הופנו לטיפול ע"י רופא אינטגרטיבי וחלק ע"י האונקולוג המטפל. קרוב למחצית מהמטופלים שפנו לטיפול היו נשים עם אבחנה של סרטן השד. כ- 60 מטופלים (73.2%) מתוך 82 המטופלים שלקחו את הטיפול ההומאופתי הרגישו שהטיפול סייע בהפחתת הסבל מהסימפטומים מהם סבלו טרום קבלת הטיפול.  יתר המטופלים  דיווחו שהטיפול לא השפיע עליהם או שלא ידעו להגיד האם השפיע.

נשים צעירות עם סרטן שד היוו את הקבוצה העיקרית שדיווחה על תגובה חיובית לטיפול ההומאופתי. בעיקר הן דיווחו על שיפור בעייפות במהלך טיפולי קרינה, על הקלה בגלי חום ועל הפחתה בנוירופתיה.

מטופלים אשר הופנו לטיפול ע"י האונקולוג המטפל בהם וביצעו יותר ממפגש טיפולי אחד דיווחו באחוזים גבוהים יותר על שיפור במצבם.

אף לא אחד מהמטופלים שלקחו את הטיפול ההומאופתי דיווח על תופעות לוואי ועל הפרעה לטיפול האונקולוגי שניתן היה לייחס אותה לטיפול ההומאופתי שקיבל.

 מסקנת המחקר היא שניתן לשלב את הטיפול ההומאופתי כחלק מהטיפולים ברפואה משלימה/משולבת, ובכך לפחית את סבלם של המטופלים בזמן הטיפול האונקולוגי/