מאמרים

שימוש נבון בצמחי מרפא בזמן הטיפול בסרטן

במחקר זה ביקשנו לבדוק כיצד משפיע השימוש בצמחי מרפא, על מטופלות סרטן השד, כאשר הן לא מתייעצות על כך עם הצוות הרפואי שלהן. במחקר נבדקו 269 מטופלות סרטן שד תוך בחינת השפעת ההתייעצות עם רופא אינטגרטיבי בנושא זה.
במחקר נמצא כי 111 מהמשתתפות (41.3%) משתמשות בצמחי מרפא במטרה לטפל במחלה, כאשר לא דווחו על כך לאונקולוג המטפל. מטופלות עם מחלה מתקדמת יותר (גרורתית) היו בעלות נטייה גדולה יותר לדווח על שימוש בצמחי מרפא, כך גם אלו שאימצו שינויים תזונתיים בכדי "להילחם" במחלה (כדוגמא, הימנעות מסוכר, מוצרי חלב או בשר, וכד'), ואלו שהיו בטיפול אצל מטפל ברפואה לא-קונבנציונלית.
במהלך הייעוץ, המליץ הרופא האינטגרטיבי ל-17 נשים להפסיק לאלתר את השימוש בצמחי המרפא שלקחו, זאת בשל תופעות לוואי ישירות (כדוגמא, דימום אפי שיוחס לשילוב של כורכום עם אומגא-3), או מחשש לאינטראקציה שלילית עם הטיפול הכימותרפי (כמו השימוש בצמח היפריקום, שמקטין באופן משמעותי את רמתן בדם ובכך את יעילותם של תרופות רבות). במקביל, המליץ הרופא האינטגרטיבי ל-10 נשים להוסיף תוספי מזון לטיפול הכימותרפי, זאת בכדי להקל על תופעות לוואי של התרופות הקונבנציונליות.
מסקנת המחקר היא שחשוב שמטפולות אונקולוגיות המעוניינות להשתמש בצמחי מרפא יהיו תחת פיקוחו של רופא אינטגרטיבי, המתמצא הן ברפואה קונבנציונלית והן ברפואה משלימה, כולל צמחי מרפא. בכך, ניתנת אפשרות בטוחה למטופלים לשימוש נבון בצמחי מרפא בזמן הטיפול בסרטן.

פורסם ב: J Cancer Res Clin Oncol. 2017 Jun 30. doi: 10.1007/s00432-017-2471-x. [Epub ahead of print]

מחבר: Samuels N, Ben-Arye E, Maimon Y, Berger R.

למאמר השלם: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28667389

תפקודם האנטי סרטני של צמחי מרפא

במהלך המחקר סקרנו 30 סוגים של צמחי מרפא על סוגים שונים של תאים סרטניים. לאורך המחקר גילינו 11 צמחים המייצרים פעילות אנטי סרטנית מתוכם, זיהינו ב-8 צמחים מנגנון פעולה זהה למנגנון הפעולה של סוגי של כימותרפיה והקרנות.

החשיבות של הבנת המנגנון, בו פועלים צמחי המרפא, נובעת ממספר סיבות: סלקטיביות של צמח מסוים להרג של סוג מסוים של תאים סרטניים, חיזוי של אינטראקציה עם תרופות אחרות (כימו או הקרנות) ושילוב בין צמחי מרפא שונים ליצירת תוצאה אפקטיבית סלקטיבית לכל חולה.

פורסם ב: Oncol Lett. 2017 Apr;13(4):2642-2648. doi: 10.3892/ol.2017.5747. Epub 2017 Feb 17.

מחבר: Cohen Z, Maimon Y, Samuels N, Berger R

למאמר השלם: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28454445

מחקר מבוקר, פרוספקטיבי של הפורמולה הצמחית (בוטנית) LCS 101 על הסיבוכים ההמטולוגיים בעקבות טיפול כימותרפי בקרב חולות סרטן השד

במחקר נבדקה יעילותה ובטיחותה של הפורמולה הצמחית (בוטאנית) LCS101 במיגור תופעות לוואי המטולוגיות של טיפול כימותרפי, זאת בקרב 65 חולות בסרטן השד. נמצא כי הטיפול הביא לירידה משמעותית ברעילות ההמטולוגית של הטיפול, עם פחות מקרים של ירידה בספירה האדומה (אנמיה) והלבנה (לויקופניה, נויטרופניה). לא נצפו תופעות לוואי בעקבות הטיפול בפורמולה הצמחית.

פורסם ב: The Oncologist. 2011;16:1197-202

מחבר: Yaal-Hahoshen N, Maimon Y, Siegelmann-Danieli N, Lev-Ari S, Ron IG, Sperber F, Samuels N, Shoham J, Merimsky O.

למאמר השלם: http://theoncologist.alphamedpress.org/content/16/9/1197.long

השפעתה של הפורמולה הצמחית (בוטאנית) LCS101 על המערכת החיסונית: השלכות לגבי הטיפול בסרטן

נבדקו השפעותיה של הפורמולה הצמחית LCS101 על המערכת החיסונית, הן בתרביות תאים והן בבעלי חיים (חולדות). נמצא כי הפורמולה הגבירה את פעילותם של תאי T ותאים מסוג Natural Killer (NK) cells שלהם תפקיד מרכזי בפעילות המערכת החיסונית בהרג תאי הסרטן. כמו כן, הטיפול הביא לתיקון רמות האינטרפרון-גמא שירדו בעקבות הטיפול הכימותרפי.

פורסם ב: OncoTargets and Therapies 2013; 6:437-45.

מחבר: Rachmut IH, Samuels N, Melnick SJ, Ramachandran C, Sharabi Y, Pavlovsky A, Maimon Y, Shoham J.

למאמר השלם: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23637542

השפעת הפורמולה הצמחית (בוטאנית) LCS101 על תסמינים בחולות סרטן השד בעקבות הטיפול הכימותרפי: הצגת סדרת חולים

המחקר בדק את השפעותיה של הפורמולה הצמחית LCS101 על תסמינים (סימפטומים) בקרב 20 חולות בסרטן השד שעברו טיפול כימותרפי. נמצא שיעור נמוך בהרבה מהצפוי עבור מספר תסמינים: תשישות, חולשה, בחילות והקאות. נמצא גם שיפור באיכות החיים של המטופלות וביכולתן לתפקד. לא נצפו תופעות לוואי בעקבות הטיפול בפורמולה הצמחית.

פורסם ב: British Medical Journal: Supportive and Palliative Care. 2014; 4:e1

מחבר: Samuels N, Schiff E, Ben-Arye E

למאמר השלם: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24644186

ייעוץ לחולים על השימוש בתוספי מזון לא-צמחיים במהלך טיפול אנטי-סרטני: הצורך בתקשורת רופא-חולה

בסקירה מערכתית (systematic review) אותרו תוספי מזון לא-צמחיים שלהם יעילות במיגור תופעות הלוואי של הטיפול האנטי-סרטני. נמצאו מספר מוצרים שלהם עדויות מחקריות לגבי יעילותם, כמו השימוש בויטמין E, גלוטמין, ואצטיל-L-קרניתין להורדת נוירופתיה היקפית ודלקת בריריות הפה (אפטות). כמו כן, גלוטמין ופרו-ביוטיקה להפחתת שלשולים בעקבות טיפול כימותרפי.

פורסם ב: J Pain Symptom Manage. 2013 Dec;46(6):887-96

מחבר: Ben-Arye E, Polliack A, Schiff E, Tadmor T, Samuels N

למאמר השלם: http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs12682-014-0196-z

הומיאופתיה בצומת הדרכים של רפואה מסורתית ואינטגרטיבית במזרח התיכון

המאמר מתייחס להיקף השימוש בהומאופתיה ולמחקרים שנעשו בתחום זה במדינות המזרח התיכון. נראה כי במזרח התיכון הרפואה המסורתית מאופיינת בשימוש בצמחי מרפא, בניגוד למדינות אירופה שם יש העדפה לשימוש בהומאופתיה. כל זאת עומד בסתירה מסוימת לעובדה שיש התעניינות אקדמית רחבה בתחום ההומאופתיה וניתן למצוא מחקרים רבים שהתקיימו בנושא במדינות המזרח התיכון: מצרים, איראן, עיראק, ישראל ולבנון. המחקר בוחן האם שילוב הומאופתיה ברפואה הקונבנציונלית נחוצה בכלל למטופלים ומה הדרך הנכונה ביותר לשילובה במערכת האינטגרטיבית.

פורסם ב: Journal of Medicine and the Person 2015; 13: 65-71

מחבר: Ben-Arye E, Samuels N

למאמר השלם: http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs12682-014-0196-z

טיפול בחולה סרטן הריאות – חוקרים את אבני הדרך הבאות

מאמר מערכת (Editorial) המתייחס למאמר שהתפרסם לאחרונה בעיתון Journal of Thoracic Oncology, בו מוצגים ההישגים של הטיפול התומך (supportive care) עבור חולים בסרטן הריאה. במאמר מוצגים שמונה תחומים שחשוב לעבוד עליהם עם המטופל האינטגרטיבי: חיים פיזיים, פעילויות היומיום, הפן הרגשי, הפן הרוחני, כמות ואיכות המידע שיש למטופל, התקשורת של המטופל עם הסביבה, מצבו החברתי ומצבו הקוגניטיבי.

פורסם ב: Translational Lung Cancer Research 2015; in press

מחבר: Ben-Arye E, Samuels N

למאמר השלם: http://www.tlcr.org/article/view/4180

שימוש בצמחי מרפא להפחתת תופעות הלוואי הקשורות בחומרים הרעילים בטיפול הסרטני

במאמר מוצגים 3 מקרי בוחן (Case Series) בהם חולי סרטן טופלו בצמחי מרפא וחשו הקלה משמעותית בהופעת תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי ושיפור באיכות חייהם. השימוש בצמחי מרפא אפשר למטופלים, במקרה בוחן זה, לאפשר את השלמת תכנית הטיפול האונקולוגית עד להחלמה מסרטן.

פורסם ב: Harefuah 2015; 154: 43-6, 67

מחבר: Samuels N, Morag O, Maimon Y

למאמר השלם: http://europepmc.org/abstract/med/25796675

תכנית אונקולוגית אינטגרטיבית ככלי להצלחת תכנית הטיפול לחולי הסרטן

במאמר מוצגות תוצאות הבדיקה של תכנית באונקולוגיה אינטגרטיבית במסגרתה חולי סרטן מקבלים טיפול ברפואה משלימה. נבדקו מטופלים משני סוגים: כאלו שמתייעצים רבות עם רופא אינטגרטיבי וכאלו שממעיטים בהתייעצות מסוג זה. במחקר נבדקה היענותם של החולים לתהליך האינטגרטיבי. נמצא כי חולים אשר האמינו וטופלו ברפואה משלימה קודם למחלה היו בעלי היענות גבוהה יותר לתהליך ריפוי אינטגרטיבי.

פורסם ב: Harefuah 2015; 154: 21-5, 69

מחבר: Kruger D, Schiff E, Samuels N, Keinan-Bokers L, Shalom T, Ben-Arye E

למאמר השלם: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25796670

השפעתה של אונקולוגיה אינטגרטיבית על איכות חייהם של חולות בסרטן גניקולוגי המטופלות בכימותרפיה

במאמר מובאות תוצאות של מחקר קליני ופרגמטי (ללא קבוצת ביקורת) שבדק את השפעתה של תכנית באונקולוגיה אינטגרטיבית על תופעות הלוואי של הטיפול בכימותרפיה ועל איכות החיים בקרב החולים בסרטן. החולות הופנו למחקר על ידי רופאים אינטגרטיביים והתבקשו למלא שאלונים המעידים על החששות מהטיפול ועל איכות החיים לפני ההשתתפות במחקר. בכל המדדים שנבדקו הציונים השתפרו בצורה משמעותית לצד החמרה מינורית אצל מטופלות מסוימות. במיוחד ניתן היה לראות שיפור בכל הקשור לעייפות ותשישות. איכות החיים של החולות השתפר ללא ספק.

פורסם ב: Supportive Care in Cancer 2015; published March 10

מחבר: Ben-Arye E, Samuels N, Schiff E, Raz OG, Sharabi IS, Lavie O

למאמר השלם: http://link.springer.com/article/10.1007/s00520-015-2690-0

תכנית באונקולוגיה אינטגרטיבית כהקלה על תסמינים במערכת העיכול כטיפול בחולי סרטן

במאמר מוצגות תוצאות מחקר שבדק השפעות ספציפיות של תכנית באונקולוגיה אינטגרטיבית על תסמינים במערכת העיכול ואיכות החיים, בקרב חולים עם סרטן. תסמינים אפשריים של טיפולי כימותרפיה באים לידי ביטוי במערכת העיכול של המטופלים והדבר פוגע באיכות חייהם. במחקר נבדקה תכנית טיפולים אונקולוגית אינטגרטיבית, ספציפית, והשפעתה על הקלה בתסמינים הקשורים למערכת העיכול ובכך שיפור איכות חייהם. החולים טופלו בכימותרפיה במקביל לתכנית ברפואה המשלימה.

פורסם ב: Clinical Nutrition 2014; S0261-5614(14)00309-4

מחבר: Ben-Arye E, Aharonson ML, Schiff E, Samuels N

למאמר השלם: http://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(14)00309-4/abstract

השפעה סלקטיבית של הפורמולה הצמחית LCS101 כנגד סרטן עם הגנה בפני כימותרפיה: השלכות לגבי הטיפול בסרטן

נבדקו השפעותיה של הפורמולה הצמחית LCS101 על תאי סרטן לעומת תאים בריאים. נמצא כי הפורמולה הצמחית מביאה למוות של תאי סרטן (apoptosis), ללא עדות לכל נזק לתאים בריאים. כלומר הרג סלקטיבי של תאים סרטניים מבלי לפגוע בבריאים. כמו כן נבדקה השפעה של הפורמולה בנוכחות ובהיעדר תרופות כימותרפיות (5-FU, Doxorubicin). גם במקרה זה נצפתה פעילות סלקטיבית כלומר הגנה על תאים בריאים בפני הנזק של הכימותרפיה. במחקר נמצא כי הוספת LCS101 לתרופות הכימותרפיות הגבירה את פעילות ההרס של תאי סרטן.

פורסם ב: International Journal of Oncology 2014 (article in press)

מחבר: Cohen Z, Maimon Y, Yoeli-Lerner M, Yang P, Samuels N, Berger R

למאמר השלם: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25333773

ציפיות מהתייעצות עם רופא אינטגרטיבי אצל מטופלות סרטן השד

במאמר מוצגות תוצאות מחקר שבדק את הסיבות להפניה של חולות בסרטן השד ע"י צוות רפואי אונקולוגי לתכנית טיפול ברפואה אינטגרטיבית, והשווה אותן לציפיות של החולים מהתכנית האינטגרטיבית. הממצאים מצביעים על כך שרופאים מושפעים מהמטופלים בהפניה שלהם לייעוץ אינטגרטיבי. ההפניה נובעת לרוב מחששו שמעלים המטופלים.

פורסם ב: Supportive Care in Cancer 2015; 23: 317-24

מחבר: Samuels N, Schiff E, Lavie O, Raz OG, Ben-Arye E

למאמר השלם: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25073862

השפעתו של LCS101 על תופעות הלוואי של הכימותרפיה בחולות סרטן שד

הטיפול בסרטן השד גורם לתופעות לוואי חמורות ולתשישות שיכולה לפגוע בצורה קשה בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים. טיפלנו ב- 20 נשים, חולות בסרטן שד, עם הפורמולה LCS101, במקביל לטיפול הכימותרפי. בסיום תקופת הטיפול, החולות דירגו את תופעות הלוואי מהן סבלו. 70% דיווחו כי לא סבלו מעייפות בצורה מיוחדת או לא סבלו כלל. 60% מהמטופלות לא סבלו מחולשה או חשו חולשה קלה. 85% דיווחו על כך שלא סבלו מכאב או חוו כאב קל; 70% דיווחו על בחילות קלות או שלא סבלו כלל מבחילות ו- 80% דיווחו כי לא הקיאו כלל או שהקיאו במידה מועטה. רק 20% דיווחו תופעות לוואי חמורות שהקשו עליהן את התפקוד היומיומי ורק 40% על פגיעה קשה באיכות חייהם.
הפורמולה לא גרמה לתופעות לוואי נוספות, 85% דיווחו כי הן מאמינות של הפורמולה סייעה להפחתת תופעות הלוואי שלהן.
יש לבחון את הפורמולה באמצעות ניסויים מבוקרים אקראיים.

פורסם ב: Integr Med Insights. 2013;8:1-8. doi: 10.4137/IMI.S10841. Epub 2013 Jan 22.

מחבר: Samuels N, Maimon Y, Zisk-Rony RY

למאמר השלם: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23400272

נותנים קול לחולי סרטן: הערכת השפעות לא ספציפיות של תכנית טיפולים באונקולוגיה אינטגרטיבית

כאשר חולים מתחילים טיפולים אינטגרטיבית, מטרות הטיפול מוגדרות וכך גם ניתן לבדוק תוצאה. במחקר שלפניכם חולי סרטן התחילו טיפול אינטגרטיבי כללי. לאורך המחקר המטופלים מילאו שאלונים כלליים (כולל שאלות פתוחות) שדיווחו על השיפור ו/או ההחמרה במצבם הבריאותי בהקשר של הטיפול האינטגרטיבי.

פורסם ב: Psychooncology 2015; 24: 169-74

מחבר: Keshet Y, Schiff E, Samuels N, Ben-Arye E

למאמר השלם: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25043932